Roleta a mostek termiczny

Rolety zewnętrzne mogą być montowane na różne sposoby. Wśród nich znajdziemy takie, których kaseta znajduje się wewnątrz ściany. W związku z tym pojawiają się obawy, czy tak instalacje nie utworzy mostku termicznego – zmory wszystkich specjalistów od ocieplania i inwestorów.

Mostek termiczny to takie miejsce w ścianie czy warstwie izolacyjnej, przez które „ucieka” ciepło. Każdy mostek w dużym stopniu obniża efektywność warstwy izolacyjnej. Dlatego też każda izolacja musi być wykonywana bardzo dokładnie i zgodnie z instrukcjami producenta.

Z tego powodu taką popularnością cieszą się wszelkie systemy bezspoinowe – grube spoiny to właśnie często mostki termiczne. Jeśli ocieplenie czy sama ściana jest pozbawiona spoin, ryzyko pojawienia się mostków jest znacznie mniejsze, a wnętrze izolowane bardzo skutecznie. Mostek w miejscu instalacji rolety jest niestety faktycznie prawdopodobny, ale da się go też uniknąć.

Wiele zależy od samego projektu obiektu. Nadprożowa instalacja rolety powinna być uwzględniona właśnie już na etapie projektowania. Wtedy jest jeszcze czas, by zaimplementować takie rozwiązania, które pozwolą na skuteczne ocieplenie miejsca montażu kasety, a efekt mostka termicznego będzie zredukowany.

Poza tym, warto pamiętać o innych możliwościach montażu rolety. Podtynkowe rozwiązania są popularne, bo wówczas kaseta nie zakłóca estetyki ściany. Możliwe jest jednak zamówienie rolety i kaset w kolorze tynku, a wtedy zachowamy dobry efekt wizualny, nawet jeśli roletę zamontujemy na ścianie, bez ingerowania w jej konstrukcję.

krzesła cateringowe flotman