Rezonans magnetyczny

Zmagając się z różnego rodzaju urazami lub chorobami, bardzo często musimy poddać się specjalistycznym badaniom lub zabiegom. Wśród takich badań, niezwykle popularny jest rezonans magnetyczny, a więc bardzo nowoczesne badanie, które pozwoli nam z wielką dokładnością przedstawić przekroje narządów wewnętrznych w ludzkim organizmie. Do przeprowadzenia takiego badania potrzebne jest przede wszystkim bardzo silne pole magnetyczne, jak również fale radiowe. Z kolei zebrane dane na obrazy są zamieniane przez komputer.

Sam aparat do przeprowadzania badań umieszczony jest natomiast w tak zwanej klatce Faradaya, dzięki którym w maszyna jest odizolowana od zewnętrznych fal elektromagnetycznych. W jakich przypadkach jest najlepiej skorzystać z rezonansu magnetycznego? Zdaniem ekspertów, uzyskuje się szczególnie dobre obrazy układu mięśniowego oraz szkieletowego, chociaż ma on swoje zastosowanie także w diagnostyce wielu innych chorób i schorzeń. Wśród najważniejszych wskazań do badań rezonansem mamy więc:

  • choroby otępienne,
  • nowotwory mózgu,
  • zmiany popromienne w ośrodkowym układzie nerwowym,
  • zaburzenia neurologiczne,
  • guzy i urazy tkanek miękkich,
  • guzy serca.

Jak więc widzimy, rezonans magnetyczny może nam pomóc w wielu różnych sytuacjach, dostarczając bardzo dokładne badania i wykrywając potencjalnie schorzenia zagrażające naszemu życiu.

Oczywiście przed badaniem należy jeszcze pamiętać o kilku najważniejszych rzeczach, natomiast trzeba wziąć pod uwagę, że jest to badanie całkowicie bezbolesne, a do tego również niezwykle bezpieczne.

Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym?

Badanie jest bezpieczne i bezbolesne, a do tego nie występują w zasadzie żadne skutki uboczne. Trzeba jednak przy tym pamiętać o kilku najważniejszych zasadach dotyczących prawidłowego przygotowania się do takiego badania. Zrezygnujmy z makijażu, zdejmijmy także wszystkie metalowe przedmioty – z badania muszą więc zrezygnować osoby, które mają wszczepiony rozrusznik serca.

Nie musimy być na czczo, natomiast jeżeli przyjmujemy jakieś leki to należy skonsultować tę kwestię z lekarzem, by mieć pewność, że rezonans magnetyczny nam nie zaszkodzi.

www.medident.pl