Rehabilitacja kardiologiczna

Pojęcie rehabilitacji najczęściej kojarzymy z sytuacjami, w których dochodzi do urazów układu kostnego, nerwowego lub mięśni. Generalnie chodzi o przypadki, w których pacjent ma problemy z motoryką i poruszaniem się lub też zmaga się z poważnymi dolegliwościami bólowymi. To najbardziej podstawowa postać rehabilitacji, w skład której wchodzą rozmaite działania usprawniające.

Ćwiczenia, masaże, zabiegi z użyciem wirówek oraz wiele innych kroków, które szczegółowo opisują założenia fizjoterapii. Na tym jednak świat rehabilitacji wcale się nie kończy. Bardzo ciekawym zagadnieniem jest rehabilitacja kardiologiczna, adresowana do pacjentów zmagających się z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Jest ona zalecana osobom po zawałach, ale także mającym zaburzenia rytmu serca czy nadciśnienie. Można po nią sięgać także w ramach profilaktyki, co jest szczególnie istotne u seniorów oraz ludzi mających stresujący i intensywny tryb życia. Pozytywne skutki takiej rehabilitacji mogą znaleźć przełożenie na wyniki badań diagnostycznych.

Pacjent poddawany takiej rehabilitacji powinien wykonywać zalecone ćwiczenia fizyczne. Mają one bardzo duże znaczenie, ponieważ brak ruchu wskazuje się jako jedną z przyczyn wielu dolegliwości sercowych. Człowiek aktywny lepiej się czuje, jest mniej narażony na typowe schorzenia serca i układu krążenia.

Ważna jest także dieta, w której powinno znaleźć się jak najmniej szkodliwych tłuszczy. W określonych sytuacjach nieodzowne jest również podawanie leków oraz suplementów diety, mających na celu wyrównanie poziomu ważnych dla serca składników.