Kardiologia inwazyjna – co to jest?

W ostatnich latach coraz szybciej i coraz bardziej dynamicznie rozwija się taka dziedzina medycyny jak kardiologa inwazyjna. Powód jest prosty: w wielu przypadkach dotyczy to zabiegów kardiologicznych ratujących życie, dlatego też bardzo ważne jest, aby dziedzina ta rozwijała się coraz mocniej. Kardiologa inwazyjna to zresztą dla wielu pacjentów i chorych w zasadzie jedyna szansa na powrót do pełni zdrowia. Wszystko to za sprawą coraz większych możliwości specjalistów, którzy to mogą stawiać bardziej precyzyjne diagnozy, stosować nowoczesne leki, ale też przeprowadzać coraz to bardziej skomplikowane zabiegi kardiologiczne, które jeszcze kiedyś nie były w ogóle możliwe. Co więcej, w wielu przypadkach pewne schorzenia można leczyć zabiegami, które nie są aż tak bardzo inwazyjne – dzięki temu pacjent może znacznie szybciej wrócić do normalnego, aktywnego życia. Dodatkowo, chory ma znacznie lepsze rokowania na przyszłość.

Nic więc dziwnego, że zabiegi przynoszą z reguły bardzo dobre efekty. A jakie są tak w zasadzie najpopularniejsze zabiegi związane właśnie z kardiologią inwazyjną? Będą to przede wszystkim:

  • kardiowersja,
  • balonikowanie,
  • wszczepienie rozrusznika serca,
  • rotablacja,
  • ablacja RF,
  • wszczepienie zastawki aortalnej.

Jak widać, tych zabiegów jest dużo, a przecież te wyżej wymienione to tylko pewna część. Pacjenci mogą zostać poddani różnym operacjom, w zależności od tego, co tak w zasadzie im dolega i jaka została postawiona diagnoza oraz jakie metody leczenia mają zostać przedsięwzięte. To dlatego też tak ważne jest, aby kardiolog mógł wszystko dobrze ocenić i jak najprecyzyjniej postawić diagnozę.

Kardiologia inwazyjna – najpopularniejsze zabiegi

Warto wiedzieć, czym charakteryzują się konkretne zabiegi i w jakich przypadkach mogą okazać się one konieczne.

I tak, jeśli chodzi o kardiowersję to wykonuje się ją w sytuacji, gdy chory ma zaburzenia rytmu serca spowodowane migotaniem przedsionków. Co ciekawe, kardiowersja to zabieg, do którego potrzebne jest urządzenie przypominające defibrylator. Z kolei balonikowanie to zabieg, w ramach którego tętnice ulegają poszerzeniu lub udrożnieniu. Najczęściej taki zabieg wykonuje się u osób z chorobą niedokrwienną serca. W przypadku, gdy naczyń nie da się już poszerzyć czy udrożnić poprzez balonikowanie, konieczna będzie rotablacja. Dzięki tej metodzie uda się wpłynąć nawet na bardzo zmienione naczynia – czyli takie, które często nawet w 90 procentach zajęte są przez blaszkę miażdżycową.

Zadbane auto Warszawa https://duda-cars.pl/drive.me/