Kardiochirurg – czym się zajmuje?

Kardiochirurgia to niezwykle ważna dziedzina medycyny, która to specjalizuje się w diagnozowaniu oraz leczeniu operacyjnym mięśnia sercowego. Czym więc zajmuje się kardiochirurg i czym powinien się charakteryzować? Jak się okazuje, powinien on nie tylko dobrze znać się na leczeniu serca, lecz również na innych dziedzinach medycyny. Wszak mięsień sercowy współpracuje z szeregiem innych narządów i ma ogromny wpływ na to, jak funkcjonuje nasz cały organizm.

Nic więc dziwnego, że bardzo ważne jest, aby w razie jakichkolwiek problemów odpowiednio zareagować. Pomóc może właśnie wizyta u kardiochirurga, który to zajmuje się właśnie diagnostyką chorób układu krążenia. Prócz tego, to także w ramach takiej wizyty możemy zakwalifikować się do operacji kardiologicznych.

Tego typu zabiegi są zresztą przeprowadzane właśnie przez kardiochirurgów, którzy to prócz wykonywania operacji zajmują się także opieką pooperacyjną oraz rehabilitacją pacjentów. Leczeniem i diagnostyką jakich chorób zajmuje się więc kardiochirurg? Warto tutaj wyróżnić przede wszystkim takie schorzenia jak:

  • zaburzenia rytmu serca,
  • niewydolność serca,
  • stopa cukrzycowa,
  • miażdżyca,
  • choroba zakrzepowo-zatorowa,
  • wady serca nabyte i wrodzone,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • żylaki kończyn dolnych,
  • choroba aorty piersiowej i brzusznej,
  • ostre i przewlekłe choroby serca.

Jakby tego było mało, kardiochirurg zajmuje się także przygotowaniem chorego do transplantacji serca, jak również pobiera mięsień serca do przeszczepu.

W wielu przypadkach to więc właśnie kardiochirurg może wprost uratować nam życie. Do tego, kardiochirurg przeprowadza również wszczepienie sztucznej zastawki serca, która często jest potrzebna do tego, by organizm był w stanie prawidłowo funkcjonować.

Jak wybrać odpowiednią klinikę kardiochirurgiczną?

Z usług takiej kliniki może więc chcieć skorzystać wiele osób zmagających się z różnego rodzaju schorzeniami.

Nie jest jednak łatwo postawić na odpowiednią klinikę – w tym przypadku wybór może nam ułatwić zwrócenie szczególnej uwagi na jakość oferowanych przez daną klinikę usług, jak i na doświadczenie kadry pracowniczej w danej klinice. Warto bowiem mocno zastanowić się nad tym, komu powierzymy opiekę nad naszym zdrowiem. Kardiochirurgia nie jest natomiast łatwą dziedziną i wymaga nie tylko bardzo dużego doświadczenia, lecz także ogromnej precyzji, dlatego też powinniśmy postawić na odpowiednich lekarzy.

W wielu przypadkach o wyborze danej kliniki zadecyduje także zakres oferowanych usług i zabiegów.