Fly by wire – samolotowy system sterowania

Fly by wire to elektroniczny system sterowania samolotem, który jest coraz częściej wykorzystywany w przemyśle lotniczym. Fly by wire montuje się w samolotach, w których brak jest mechanicznych połączeń z powierzchniami sterowymi.

Układy sterowania typu Fly by wire mają wiele zalet, jedną z nich jest to, że w dużym stopniu odciążają od pracy pilota. Sterowanie we Fly by wire odbywa się poprzez sygnał cyfrowy, który dalej jest przekazywany przewodem elektrycznym lub światłowodem do siłowników poruszających powierzchniami sterowymi.

www.unhuman-familia.pl

Sygnały są następnie modyfikowane przez komputer, aby osiągnąć optymalne cechy sterowności i stateczności. Powstanie systemu sterowania Fly by wire było związane z rozwojem samolotów myśliwskich, które potrzebowały większych zdolności manewrowych.

Nowy system pozwolił poprawić sterowność samolotów myśliwskich a z biegiem czasu zaczął być także montowany w samolotach innego typu. Pierwszym produkowanym seryjnie samolotem wykorzystującym Fly by wire był General Dynamics F-16 Fighting Falcon.

automaty do bram przesuwnych