Fly by wire – samolotowy system sterowania

Fly by wire to elektroniczny system sterowania samolotem, który jest coraz częściej wykorzystywany w przemyśle lotniczym. Fly by wire montuje się w samolotach, w których brak jest mechanicznych połączeń z powierzchniami sterowymi.

Układy sterowania typu Fly by wire mają wiele zalet, jedną z nich jest to, że w dużym stopniu odciążają od pracy pilota. Sterowanie we Fly by wire odbywa się poprzez sygnał cyfrowy, który dalej jest przekazywany przewodem elektrycznym lub światłowodem do siłowników poruszających powierzchniami sterowymi.

Sygnały są następnie modyfikowane przez komputer, aby osiągnąć optymalne cechy sterowności i stateczności. Powstanie systemu sterowania Fly by wire było związane z rozwojem samolotów myśliwskich, które potrzebowały większych zdolności manewrowych.

Nowy system pozwolił poprawić sterowność samolotów myśliwskich a z biegiem czasu zaczął być także montowany w samolotach innego typu. Pierwszym produkowanym seryjnie samolotem wykorzystującym Fly by wire był General Dynamics F-16 Fighting Falcon.

automaty do bram przesuwnych