Ecodriving na egzaminie

Od stycznia 2015 roku egzaminator podczas egzaminu praktycznego na prawo jazdy sprawdza także umiejętności ecodrivingu, czyli ekologicznej i oszczędnej jazdy. Ecodriving, nazywany jazdą ekonomiczną to umiejętność hamowania silnikiem przy zwalnianiu i zatrzymywaniu.

Chodzi o to aby, nie podjeżdżać z dużą prędkością i nagle hamować przed skrzyżowaniem, na którym pali się czerwone światło, a odpowiednio wcześniej zwolnić. Druga zasada to odpowiedni doboru biegów w trakcie jazdy.

Zdający powinien zmienić bieg na wyższy w momencie, gdy silnik osiągnie około 2 tysięcy obrotów na minutę. Zgodnie z tym założeniem, kiedy samochód osiągnie prędkość 50 km/h, powinien jechać już na 4.

biegu. Jazda zgodnie z zasadami ecodrivingu jest bardziej ekonomiczna, bezpieczniejsza oraz wywiera mniejszy wpływ na środowisko.

Niższe zużycie paliwa wiąże się z obniżeniem poziomu emisji spalin. Mówi się także, że dzięki ekonomicznej jeździe ruch na drodze będzie płynniejszy i bardziej spokojny.

Wbrew obawom, które pojawiały się w mediach i internecie, egzaminatorzy uważają, że przyszli kierowcy nie mają z ekonomiczną jazdą najmniejszego problemu.