Czym jest badanie EKG?
EKG to jedno z najważniejszych badań, które pozwala wykryć różnego rodzaju choroby serca. Samo badanie jest krótkie i proste, a dzięki niemu możemy bez problemu zaobserwować różne nieprawidłowości związane z pracą mięśnia sercowego. Warto więc wiedzieć, na czym tak w zasadzie polega EKG, ale też w jaki sposób powinniśmy się do niego przygotować? Samo badanie EKG – a mówiąc dokładniej elektrokardiografia – jest nieinwazyjne.
Na klatce piersiowej pacjenta mocuje się specjalne elektrody, które to odbierają impulsy elektryczne i wysyłają je do maszyny. Ta z kolei zapisuje je na papierze bądź też na ekranie monitora – my natomiast widzimy już tak zwaną krzywą EKG. Z tej krzywej możemy wyciągnąć szereg różnych informacji takich jak między innymi rytm i częstość pracy serca czy nieprawidłowości w jego ukrwieniu.
Jest to bardzo powszechne badanie, które wykorzystuje się w wielu różnych sytuacjach, dlatego też wiele osób cały czas zastanawia się, jak przygotować się do badania EKG. Na całe szczęście, nie jest koniecznie jakoś specjalnie się do niego przygotować. Najważniejsze jest to, aby przed samym badaniem nie podejmować żadnego wysiłku fizycznego – niekiedy nawet zwykłe wejście po schodach może znacząco wpłynąć na pracę serca, a co za tym idzie zaburzyć obraz.
Dodatkowo, pacjent powinien również poinformować lekarza prowadzącego o przyjmowanych lekach, jeśli jakiekolwiek oczywiście przyjmuje. W niektórych sytuacjach może mieć to bowiem całkiem duże znaczenie dla wyniku badania.
Jak przebiega badanie EKG?
Przebieg samego badania nieznacznie różni się oczywiście w zależności od konkretnego gabinetu, lecz z reguły EKG wygląda bardzo podobnie.
Przede wszystkim, jest to badanie dość krótkie, gdyż całość trwa około pięciu minut. Dodatkowo, badanie EKG jest również proste i przede wszystkim bezbolesne. Pacjent powinien przed badaniem zdjąć wszelaką biżuterię, jak i zegarek, a następnie położyć się na kozetce.
W dalszej kolejności pacjent odsłania klatkę piersiową, kostki oraz nadgarstki – miejsca te najpierw zostają oczyszczane, a potem przypina się do nich elektrody. W trakcie badania pacjent powinien leżeć nieruchomo, niekiedy konieczne może być wstrzymanie oddechu na ledwie kilka sekund. Warto pamiętać o tym, że podczas EKG nie powinno się również rozmawiać.
Po otrzymaniu wyników badań należy natomiast zgłosić się do kardiologa, który to na podstawie tychże wyników powinien być w stanie ocenić, czy w pracy serca pojawiają się jakiekolwiek nieprawidłowości.