Chirurgia naczyniowa – co to jest?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym jest chirurgia naczyniowa. Jest to tymczasem niezwykle istotna dziedzina chirurgii, która zajmuje się przede wszystkim leczeniem chorób naczyń krwionośnych oraz chłonnych. Dlaczego jest tak ważna? Z roku na rok na tego typu schorzenia choruje coraz więcej osób, a przecież dopływ wystarczającej ilości krwi w naszym organizmie jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich naszych narządów. W związku z tym warto wiedzieć, jakie choroby naczyniowe możemy wyróżnić, ale i w jaki sposób przebiega leczenie poszczególnych schorzeń. Przede wszystkim, chirurgia naczyniowa stara się leczyć różnego rodzaju patologie w obrębie naczyń limfatycznych oraz krwionośnych. Największym zagrożeniem według wielu ekspertów jest zawężanie się tętnic, czy to w sposób nagły, czy też powolny. Wszystko dlatego, że gdy dojdzie do całkowitego zamknięcia tętnicy to mamy do czynienia z poważnymi zaburzeniami w ukrwieniu. Warto tymczasem wiedzieć, że całkowite niedokrwienie organizmu nawet przez kilka tylko minut może prowadzić do zmian, które są już nieodwracalne.

Chirurgia naczyniowa – najpopularniejsze schorzenia

www.toastygruzinskie.pl

Chirurg naczyniowy zajmuje się szerokim spektrum różnego rodzaju chorób i schorzeń, wśród których warto wyróżnić takie jak:

  • miażdżyca – występuje, gdy na ścianie tętnic odkładają się płytki krwi, wapń, sól i lipoproteiny. Do miażdżycy może przyczynić się między innymi palenie papierosów, otyłość, niewielka aktywność fizyczna czy zaburzenia układu krzepnięcia.

    Miażdżyca może objawiać się na przykład bólem kończyn, zanikiem mięśni, wypadaniem włosów czy zanikiem tętna.

  • zator tętnicy płucnej – bardzo często jest objawem choroby zakrzepowo-zatorowej. Dochodzi wtedy częściowo lub też całkowita niedrożność tętnicy. Niestety, jeśli zator jest bardzo duży i na dodatek nagły to może zakończyć się bardzo tragicznie. Jeżeli natomiast zator jest częściowy to mogą wystąpić objawy takie jak duszności, przyśpieszone tętno lub oddech, ból zamostkowy czy kaszel.
  • zespół stopy cukrzycowej – schorzenie to jest efektem nieodpowiedniego leczenia cukrzycy, ale nie tylko. Zespół stopy cukrzycowej polega na powstawaniu zmian martwiczych oraz owrzodzeń na stopie. Czym się objawia? Pęknięcia stóp, zmiany martwicze, zasinienie, a nawet deformacja paznokci. Trzeba przy tym pamiętać, że w schorzeniu tym mamy również do czynienia z zaburzeniem czucia – jest to bardzo niebezpieczne, gdyż chory nie odczuwa w tym momencie bólu stóp.

.

https://hurtmedyczny.pl/pasty-do-zebow stacja kontroli pojazdów