Czym zajmuje się kardiolog?
Bardzo często słysyzmy o tym, że ktoś wybiera się na wizytę do kardiologa. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, czym tak właściwie zajmuje się kardiolog. Jak się okazuje, kardiologia to dziedzina medycyny zajmująca się przede wszystkim różnego rodzaju chorobami oraz schorzeniami układu krążenia i serca.
Do zadań kardiologa należy więc chociażby rozpoznanie tych właśnie chorób kardiologicznych, jak również przeprowadzanie odpowiednich badań, zlecenie prawidłowego leczenia oraz nadzór nad rehabilitacją pacjentów, którzy mają problemy z układem krążenia bądź z mięśniem sercowym. Nic więc dziwnego, że przez wielu to właśnie kardiologia uważana jest za jedną z kluczowych dziedzin medycyny. Tym bardziej, że schorzenia układu sercowo-naczyniowego rokrocznie znajdują się na szczycie listy, jeśli chodzi o najbardziej powszechne choroby.
Niestety, w wielu przypadkach są to również najczęstsze przyczyny zgonów w większości rozwiniętych krajów na świecie. Na całe szczęście, na przestrzeni ostatniego wieku kardiologia jako dziedzina medycyny bardzo się rozwinęła, dzięki czemu lekarze mogą coraz częściej bardzo szybko wykryć niepokojące objawy i zająć się skutecznym leczeniem różnego rodzaju schorzeń. Bardzo ważna jest jednak to, aby samemu w miarę szybko zareagować i w razie jakichkolwiek problemów umówić się na wizytę u kardiologa – im szybciej pewne problemy zostaną wykryte, tym oczywiście lepiej.
Jakie choroby leczy kardiolog?
Kardiolog powinien być w stanie rozpoznać i leczyć szereg różnych chorób układu sercowo-naczyniowego. Warto tutaj wyróżnić przede wszystkim takie schorzenia jak:
- choroba niedokrwienna serca,
- niewydolność serca,
- zawał mięśnia sercowego,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- wrodzone i nabyte wady serca,
- miażdżyca,
- zaburzenia rytmu serca,
- tachykardia.
Dobry kardiolog powinien być w stanie zająć się diagnostyką wyżej wymienionych chorób – czy to samego serca, czy tez naczyń krwionośnych – jak i ustaleniem metod leczenia, jakie to powinny zostać podjęte.
Kardiolog może także przeprowadzić szereg różnorodnych badań, zarówno z zakresu kardiologii inwazyjnej, jak i kardiologii nieinwazyjnej. Będą to więc chociażby takie zabiegi jak EKG, test wysiłkowy, badanie serca metodą Holtera, echo serca czy rezonans magnetyczny MRI. W zależności od wyników konkretnych badań, kardiolog może zdecydować się na stosowanie różnych metod leczenia.
Niekiedy potrzebny może okazać się na przykład rozrusznik serca, a w szczególnych przypadkach wymiana zastawki serca czy nawet transplantacja tego organu.