Co to jest koronarografia?
Rok w rok coraz więcej osób choruje na różnego rodzaju schorzenia i nieprawidłowości związane z układem sercowo-naczyniowym. W wielu przypadkach największe znaczenie ma to, jak szybko dane nieprawidłowości zostaną wykryte – im szybciej, tym oczywiście lepiej, gdyż często czas ma ogromne znaczenie. Głównie dlatego bardzo ważne jest, aby w razie jakichkolwiek problemów udać się do kardiologa, który to powinien zlecić wykonanie odpowiednich badań.
Te z kolei mogą pomoc w diagnostyce – jednym z takich zabiegów jest właśnie koronarografia, która pozwala ocenić drożność naczyń, w tym tętnic wieńcowych. Można więc stwierdzić, że koronarografia pozwala na swego rodzaju prześwietlenie tętnic wieńcowych. Jest to o tyle ważne, że tętnice wieńcowe odgrywają niezwykle ważną rolę – wszak to właśnie przez nie płynie do serca krew bogata w tlen.
Tętnice te – lub inaczej mówiąc naczynia – odchodzą od aorty, czyli głównej tętnicy każdego z nas. Można więc wysnuć prosty wniosek, że jeśli światło którejkolwiek z tętnic jest zawężone to serce nie może być odpowiednio ukrwione. Bardzo często za problemy odpowiadają zmiany miażdżycowe, czego efektem jest choroba niedokrwienna serca.
Czym objawia się to schorzenie? Najcz ęściej bólami zamostkowymi, które występują w trakcie wysiłku, choć czasami mogą pojawić się także w spoczynku.
Jak przygotować się do koronarografii?
Sam zabieg ma miejsce w pracowni hemodynamicznej lub też w radiologicznej pracowni badań naczyniowych. Poprzez tętnicę obwodową wprowadza się do tętnic wieńcowych specjalny cewnik, by móc podać kontrast i nagrać film w ramach serii zdjęć rentgenowskich, który to pomoże lekarzowi określić stan zakontrastowanych naczyń.
Dzięki temu specjalista będzie w stanie podjąć decyzję o tym, co dalej i jakie metody leczenia można wykorzystać. Do badania kwalifikuje nas lekarz, po wykonaniu wcześniej szeregu różnego rodzaju badań takich jak na przykład EKG, echo serca czy badanie serca metodą Holtera. Przed badaniem warto jest zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
Dodatkowo, trzeba oczywiście skonsultować z lekarzem choćby takie aspekty jak przyjmowanie leków, gdyż niektóre medykamenty nie są wskazane przed planowanymi zabiegiem. Trzeba również pamiętać o tym, aby dobrze nawodnić organizm, a na sam zabieg powinniśmy zgłosić się na czczo. Warto też wstrzymać się z paleniem papierosów.
Koniecznie należy również sprawdzić, czy nie jesteśmy uczuleni na środki kontrastujące, które zostaną nam podane w trakcie zabiegu.
klocki hamulcowe