Egzamin praktyczny na placu manewrowym

Plac manewrowy to jedna z części praktycznego egzaminu na prawo jazdy. Wtedy także trzeba się wykazać wiedzą oraz konkretnymi umiejętnościami. Oto jakie zadania egzaminacyjne trzeba wykonać na placu manewrowym.

Najpierw kandydat na kierowcę musi zmierzyć się ze sprawdzeniem stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu, które odpowiadają za bezpieczne poruszanie się pojazdem. Trzeba sprawdzić poziom któregoś z płynów lub działanie klaksonu oraz skontrolować, czy wylosowane światła działają prawidłowo. Na wykonanie tego zadania mamy nie więcej niż 5 minut.

Nie powinno to stanowić większego problemu. Następnie trzeba wykonać polecenie, które brzmi: „Proszę przygotować się do jazdy”. Należy wtedy prawidłowo ustawić fotel, zagłówek, lusterka, zapiąć pasy, upewnić się, że drzwi są zamknięte oraz włączyć światła.

Kolejne zadanie to jazda do przodu i do tyłu po łuku. Ważne jest wtedy, aby nie najechać na linię, ani nie strącić pachołków i tyczek. Ostatnim poleceniem będzie ruszenie pojazdem do przodu na wzniesieniu.

Należy w tej sytuacji użyć hamulca ręcznego w taki sposób, aby auto nie cofnęło się bardziej niż o 20 cm. Podczas jazdy na placu manewrowym należy pamiętać o stosowaniu się do przepisów ruchu drogowego oraz o patrzeniu w lusterka.